Kurs NDT Baby Bobath

Kurs skierowany jest do fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, logopedów oraz lekarzy, którzy ukończyli kurs podstawowy NDT-Bobath.
Kurs przeznaczony jest dla już certyfikowanych terapeutów NDT – Bobath, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat oceny niemowlaka i dziecka przedwcześnie urodzonego.

Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej poruszane będą między innymi tematy dotyczące prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju dziecka, problemy dziecka urodzonego przedwcześnie, narzędzia oceny, kryteria interwencji oparte na koncepcji NDT-Bobath.

Celem kursu jest aby uczestnicy  poznali:

 • zasady leczenia niemowląt i małych dzieci wg koncepcji NDT-Bobath;
 • różnice pomiędzy prawidłowym i nieprawidłowym rozwojem niemowlęcia oraz wcześniaka;
 • informacje na temat narzędzi i metod oceny niemowlęcia oraz wcześniaka pod katem neurologicznym, behawioralnym i rozwojowym / Prechtl, Brazelton, Als, Bayley, TIMP/;
 • kryteria interwencji terapeutycznej;
 • współczesne poglądy na temat wczesnego leczenia;
 • pielęgnacji;
 • formy interwencji – demonstracje;
 • różne przykłady interwencji terapeutycznych – analiza przypadku – video;
 • wspomagania stosowane w terapii małego dziecka – na zdjęciach praktycznych;

Kurs prowadzony jest w formie wykładów, zajęć praktycznych z pacjentami oraz na sobie.

Na kurs NDT Bobath Baby można się zapisać kontaktując się z Instruktorem NDT Bobath prowadzącym ten kurs. Informujemy, że warunkiem zakwalifikowania na kurs NDT Bobath Baby jest ukończenie kursu NDT Bobath Basic i minimum dwuletni staż pracy z dziećmi.

Data

17 - 28 maj 2021
Wygasły

Czas

09:00 - 17:00

Więcej informacji

Organizator

Lokalizacja

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Fundacji "Nowe Horyzonty"
Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Fundacji "Nowe Horyzonty"
ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa
Strona WWW
https://centrumkonferencyjne.com.pl

Organizator

Maria Osińska
Email
info@babyterapia.pl
Strona WWW
http://www.babyterapia.pl

Prowadzący

 • Zofia Szwiling-Waleczko
  Zofia Szwiling-Waleczko
  PT– Senior Bobath Instruktor

  Ekspert w dziedzinie fizjoterapii neonatologicznej i pediatrycznej. Pedagog specjalny NDT – Bobath Senior Tutor PT

  Fizjoterapeuta z 40-letnim doświadczeniem; pedagog specjalny; pierwszy w Polsce fizjoterapeuta metodą NDT-Bobath. Międzynarodowy praktyk w dziedzinie fizjoterapii neuropediatrycznej z doświadczeniem zdobytym m.in. u Mary Quinton / PT/ oraz Elisabeth Koeng (Szwajcaria), a także w klinikach w Słowenii, Macedonii, USA.

  W 1987 roku wprowadziła i rozwinęła w Polsce rehabilitację dzieci metodą NDT-Bobath. Była konsultantem m.in. na oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu św. „Zofii” w Warszawie, w Poradni Rehabilitacyjnej „Orthos”, w Poradniach „Aga” Stowarzyszenia „Po Pierwsze Rodzina”, a obecnie – w Centrum Rehabilitacji “Dr. Best” w Warszawie. W 1994 roku wprowadziła w Polsce formy układania, pielęgnacji oraz stymulacji wcześniaka i dziecka zagrożonego na oddziałach Patologii Wcześniaka i Noworodka, która jest stosowana do dnia dzisiejszego.

  Sprowadziła do Polski specjalistyczne zaopatrzenie ortopedyczne dla niemowląt I dzieci, np. ”rogale – gniazdka” powszechnie stosowane na oddziałach Intensywnej Terapii w celu zabezpieczenia prawidłowej pozycji wcześniakowi w inkubatorze, TheraTogs, Benik, Spyo, ortozy Cascade i inne.

  Jako pierwszy fizjoterapeuta z Polski ukończyła w Grazu (Austria) kurs Diagnostyka Metodą Prechtla. Dzięki niej odbył się pierwszy w Polsce kurs TIMP, prowadzony przez główną autorkę testu, panią Susan Campbell.
  Zofia Szwiling – Waleczko ukończyła również kursy Infant Motor Profile (Holandia), PNF Podstawowy, tkanki miękkie w pediatrii, Kinezjotaping w Pediatrii (USA), dobór ortoz Cascade (USA), Postępowanie terapeutyczne na oddziale wcześniaka (USA), Motor Control i Motor Learning (USA), i wiele innych. Zaprosiła do Polski Lois Bly, PT (USA), której asystowała podczas prowadzonego przez Lois kursu Baby Bobath.

  W roku 2022 ukończyła w USA szkolenie poświęcone opiece dziecka ryzyka na OIOM-ie dla wcześniaków i dzieci ryzyka, uzyskując jako pierwsza Polka tytuł – Neonatal Touch and Massage Therapist. Wiedzę tam zdobytą przekazuje w Polsce na prowadzonych szkoleniach dotyczących wcześniaka i dziecka ryzyka.

  Zofia Szwiling – Waleczko jest autorką wielu kursów kształcących fizjoterapeutów m.in. w zakresie fizjoterapii dzieci metodą NDT-Bobath, realizowanych w Europie i na świecie. Prowadziła ponad 100 specjalistycznych kursów w tej dziedzinie dla lekarzy, logopedów, fizjoterapeutów w całej Europie.
  Autorka licznych publikacji, wystąpień i wykładów na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych.

  Zofia Szwiling – Waleczko w 2014 roku wraz z Polskim Stowarzyszeniem NDT-Bobath zorganizowała międzynarodowy kongres poświęcony problemom wcześniaków zatytułowany „Wcześniak pozostaje wcześniakiem przez całe swoje życie…?”, w którym udział wzięli najlepsi specjaliści zajmujący się tymi problemami z Europy, USA i Kanady.

  Jest założycielem Polskiego Stowarzyszenia NDT-Bobath, członkiem SoPAC, EBTA i NDTA.
  Mieszka w Polsce i w USA.

Pogoda

Bezchmurnie
Bezchmurnie
16 °C
Wiatr: 7 Km/H
Wilgotność: 72 %
Odczuwalna: 16 °C
Kod QR